Sampo Pankki mukana rahoitusalan työsulussa erillisellä ilmoituksella

Finanssialan Keskusliiton eilen 10.11. julistama työsulku jättää ulkopuolelle osan yrityksistä. Sampo Pankki Oyj jää FK:n työsulun ulkopuolelle, mutta Sampo Pankin työnantajayhdistys on antanut 10.11. oman työsulkuilmoituksen. Molemmat ilmoitukset koskevat työsulkua alkaen 25.11.2011 kello 06.00 ja päättyen 30.11.2011 klo 24.00. Sampo Pankki OYJ:stä ainoastaan Danske Invest Rahastoyhtiö Oy on työsulun ulkopuolella.

YTN-liittojen jäsenten ei tule tukea työsulun toteutumista ilmoittamalla jäsenyydestään. Työsulun aikana kaikki tulevat töihin. Työnantajan kuuluu ilmoittaa, keitä sulku koskee. Jos työnantaja ei ilmoita sulun koskevan juuri sinua, työskentely kuten myös palkansaanti tapahtuu normaalisti.

Työnantajalla ei ole oikeutta kysyä, kuuluvatko työntekijät liittoon. Missään tapauksessa kenenkään ei siis tarvitse kertoa, onko järjestäytynyt vai ei. Työnantajan ei sitä tarvitse eikä kuulu tietää, sillä Suomessa on perustuslain mukainen ammatillinen yhdistymisvapaus. Jos työnantajasi utelee jäsenyydestäsi, ilmoita siitä välittömästi YTN:n päivystyspuhelimeen tai sähköpostiin rahoitus@ytn.fi.

Valtakunnansovittelija Esa Lonka on kutsunut neuvotteluosapuolet sovitteluun maanantaina 14.11. klo 10.

Työsulun ulkopuolella olevat yritykset:
Carnegie Investment Bank Ab, Finland Branch
Citibank International PLC
Credit Agricole Corporate and Investment Bank, Helsingin sivukonttori
Danske Invest Rahastoyhtiö Oy
Deutsche Bank AG, Helsingin sivukonttori
Dnb Nor Bank Asa Filial Finland
IKANO Bank SE, Suomen sivuliike
J.P. Morgan Europe Limited, Helsingin sivuliike
Nordnet Bank AB, Suomen sivuliike
The Royal Bank of Scotland Plc, Finnish Branch
American Express Services Europe Ltd
Automatia Pankkiautomaatit Oy
FD Finanssidata Oy
Fidenta Oy
Luottokunta
NASDAQ OMX Nordic Oy
Paikallispankkien PP-Laskenta Oy
Samlink Oy Ab

  • Edunvalvonta - Uutiset - (11.11.2011) Sampo Pankki mukana rahoitusalan työsulussa erillisellä ilmoituksella
Intranet